Genel

WordPress Nedir Neden Kullanmalıyım?

WordPress Nedir Neden Kullanmalıyım?

 

İlk önce WordPress nedir sorumuzla başlayalım. WordPress, eskiden sadece blog siteleri yaratmak için kullanılan, PHP ve MySQL ile geliştirilen bir sistemdi. Şimdilerde ise daha da gelişerek kurumsal sitelerin de gözdesi oldu. Artık şirketler en kısa sürede en optimize sitesini oluşturmak için WordPress’i tercih etmektedir. Aslında sadece blog ve kurumsal siteler olarak da kısıtlayamayız. Artık WordPress o kadar gelişti ki sizlere her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platform sağlamaktadır. WordPress’in gelişiminden söz ediyoruz fakat bu WordPress nasıl gelişiyor? WordPress, açık kaynak kodlu bir platformdur. Bu sayede hızlı bir şekilde geliştiriciler tarafından geliştirilmektedir. En çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri olarak da ücretsiz oluşunu söyleyebiliriz. Bu kadar fazla imkânı ücretsiz bir şekilde sizlere sunmaktadır. WordPress’i çok kısa süre içerisinde istediğimiz platformda kurulumunu yapıp, yayınlayabilirsiniz.

Neden WordPress Kullanmayalım?

Bu sorunun birçok cevabı bulunmaktadır. Şimdi sizlere en önemli birkaç sebebini anlatacağım.

1) Ücretsiz olarak dağıtılması

Bu sebeplerin en başında ücretsiz olması gelmektedir. Ücretsiz bir şekilde WordPress kurulumunu yapıp kendi kişisel web sitenizi oluşturabilirsiniz.

2) Açık kaynak kodlu olması

WordPress platformu açık kaynak kodlu olduğu için devamlı güncellenen milyonlarca tema ve eklentiyi sizlere sunan bir platformdur. Sadece geliştiricilerin değil sizlerin de geliştirebileceği bir ortamdır. Geniş bir topluluğa sahiptir. 2001’den beri gelişmektedir ve kullanıcı deneyimi oldukça fazladır. Bu yüzden her türlü probleminizi hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

3) Google tarafından hızlı indexlenmesi

Web sitelerimizi yayınlamakla işlerimiz bitmiyor. Bir de bu sitelerimizin SEO(Search Engine Optimization) dediğimiz teknik düzenlemelerle Google’da üst sıralara çıkmasını sağlamalıyız. WordPress, sağladığı seo paketleriyle sizlere bunu kolay ve hızlı bir şekilde sunmaktadır. WordPress tabanlı siteler çok daha hızlı indexlendiği ve sayfa açılışları çok hızlı olduğu için SEO çalışmalarınızda sizleri bir adım daha ön plana çıkaracaktır.

4) Kullanım kolaylığı

Çok kısa süreler içerisinde kurulumunu yapıp, kişisel web sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir. Admin panelindeki menülerinde içerik yönetimini sizlere en anlaşılır şekilde sunmaktadır. Yapacağınız her işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İçeriklerinizin yanı sıra temanızı ve kurduğunuz eklentileri de yönetmek oldukça basittir.

5) Güvenli olması

Her zaman bir problem olarak karşımıza çıkan güvenlik sorunu WordPress ile aşılmaktadır. Kullandığı fonksiyonlar ve algoritmalar sayesinde sizlere bu güvenliği sağlamaktadır. Açık kaynak kodlu olmasıyla beraber devamlı güncellendiği için yeni açıklarında hızlı bir şekilde kapatılmasını gerçekleştirir. Bu sayede her zaman güvenli bir ortam sağlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu