Genel

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

 

Genel olarak dünyanın her bölgesinde deprem sigortası zorunlu hale geliyor. Özellikle deprem sigortası oturduğunuz yeri güvence haline alıyor. Herhangi bir depremde evinizde oluşabilecek her bir olumsuz durumda bu zarar sigorta tarafından karşılanıyor. Ayrıca bu durumu göz ardı etmemek oldukça önemlidir. Bu durum sizi pek çok maddi açıdan rahat etmenizi sağlıyor. Bu yüzden deprem sigortanız hayati önem taşıyor.

Özellikle deprem sonrası oluşacak olan maddi hasarlar büyük bir travmaya sebep olabiliyor. Deprem sigortası böylelikle büyük bir yardım kaynağı oluyor. Deprem sonrasında ister evinizin hasarı az olsun,  isterse hasar çok olsun deprem sigortası her durumda yanınızda bulunuyor. Her şekilde deprem sigortası maddi sıkıntıdan kurtarıyor.

Zorunlu Deprem Sigortası İçin Neler Gerekir?

Özellikle depremde maddi sıkıntı yaşamayı en aza indirebilmek için zorunlu deprem sigortası yapılması oldukça önem taşıyor. Özellikle bu zorunlu deprem sigortasının süreleri bulunuyor. Buna çok dikkat ediniz. Kayıtlı telefonlara mesaj yoluyla deprem sigortası gününün dolduğu ve yenilenmesi gerektiği hakkında bilgi veriliyor. Bu sebeple deprem sigortasını yenilemeniz gerekiyor.

Eğer kirada kalıyorsanız ev sahibi size evin tapusunun bir nüshasını vererek siz deprem sigortasını üzerinize de yapabiliyorsunuz. Bu sizin büyük bir güvenceniz oluyor. Kesinlikle dikkat etmenizde yarar var.  Deprem sigortasının süresi 1 yıldır. 1 yıl sonra deprem sigortanızı yenilemeniz gerekiyor. Eğer yenilemediğiniz takdirde herhangi bir durumda eviniz hasar gördüğünde deprem sigortasından yararlanamayacaksınız.

Zorunlu Deprem Sigortası Hangi Kurumlarda Yapılır 

Deprem veya sonrasında meydana gelebilecek yangın gibi bir durumda özellikle poliçede geçen limit miktarı veriliyor.  Ayrıca ülkemizde oldukça deprem meydana geliyor. Bu yüzden önleminizi baştan almanız gerekiyor. Zorunlu deprem sigortası çok önemli rol oynuyor. Olası bir depreme karşı her zaman hazırlıklı olabilmek gerekiyor.

Zorunlu deprem sigortası evinize gelebilecek zararın karşılanmasında büyük katlı sağlıyor. Zorunlu deprem sigortasının belirli bor ücreti bulunuyor. Her yıl yenileme zamanı bu ücret alınıyor. Zorunlu deprem sigortası yapılırken gereken evraklar ” evin tapusu”,  ” kat sayısı”,  “evin adresi”,  ” inşa tarihi”,  ve kimliğiniz gerekiyor. Kesinlikle maddi ve manevi sorunlarınızı en aza indirmeniz için gereken sadece zorunlu deprem sigortasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu