Genel

Bilgisayarların Kısa Tarihi

Bilgisayarların Kısa Tarihi

 

  1. yüzyılın ortalarından günümüze kadar en fazla gelişen teknolojik yapı olan bilgisayar hayatımıza girdiği günden bu yana hiç durmadan gelişimini sürdürmektedir. İlk yapım aşamasındaki boyutu bir odayla eşdeğerken şimdilerde ise pantolonlarımızın cebine sığacak kadar küçülmüş hale gelmişlerdir.

Bilgisayarın temelde içeriği kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimiz zaman geri alabileceğimiz ve o bilgileri hiç unutmadan bizim yerimize saklayabilecek cihaz anlamı taşımaktadır. İlk bilgisayar olarak tescillenen makine ise ENIAC’tır.

İlk yapılış yıllarında kurulumu ve boyutlarından dolayı günümüzdeki bilgisayarlara göre yüzlerce kat daha fazla güç ve enerji tüketen makineler bugünlerde ise bir enerji tasarruflu ampulün 10%1’i kadar enerji harcayarak çok daha fazla iş yapabilmektedir.

Aslında bilgisayarların bu kadar küçülebilmesindeki ana etken mühendislerin yarı iletkenler ile daha fazla ve daha küçük alanlara sığdırabilecekleri devreler yapabilmeleridir. 1970 yıllarında yapılmaya başlanan bu devreler ile bilgisayarlar zamanla küçülerek bu küçücük boyutlara kadar ulaşmıştır. Birçok farklı unsurun bir araya getirilmesiyle oluşan bu çok akıllı makineler artık hepimizin en büyük yardımcısı olmuş durumdalar. İş hayatımızda bilgisayarlarımızın yeri çok büyüktür ve artık onlarsız bir iş yapmamız neredeyse mümkün görünmemektedir.

Gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek için aldığımız bilgisayarlarımızda dikkat etmemiz gereken en önemli unsurların başında hangi amaç doğrultusunda kullanılacak olmasıdır.  Alınacak bilgisayarın işyerinde iş takibi, mail yoluyla iletişim kurabilmek, dosyalar programlar oluşturmak, internette gezinebilmek için mi yoksa sadece evinizde gerekli olan işlemlerinizi, çocuklarınızın ödevlerini yapabilme amacı taşıyorsa daha küçük bütçeler ayırarak uygun fiyatlara bu işlemleri yapabilecek bilgisayarlar bulabilirsiniz.

Oyun, yazılım geliştirme ve daha üst düzey profesyonel programlar kullanmak isterseniz alacağınız bilgisayarınızın bu yönde donanımlara sahip olması gerekmektedir. Bu doğrultuda yapacağınız bilgisayar alışverişlerinizde daha iyi sonuçlar alabileceğinize inanmaktayız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu