Bankalar

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kredi notu nasıl hesaplanır?

 

Bankaların kredi çekmek isteyen müşterilerine ve kredi kartı başvurusu yapan müşterilerinin karşısına çıkarttığı bir puanlama olan Kredi notu ile ilgili merak edilen detayları buradan siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz. Özellikle bazı müşterilerin kredi notlarının son derece düşük çıkmasından dolayı ne kredi, ne de kredi kartı başvurularının banka tarafından olumlu bir şekilde görülmediğini belirtmek istiyoruz. İşte burada en önemli soruların başında gelen Kredi notu hesaplama işleminin tüm detaylarına hep birlikte göz atalım.

Aylık Net Geliriniz

Bankaların aslında Kredi notu ile ilgili bu kadar fazla veriyi elde tutma nedeninin bir nevi kendisini garantiye almak istemesidir. Kredi notunuz geliriniz ile doğru orantılı olabilir. Özellikle de geliri oldukça yüksek olan kişilerin bankalara ihtiyacının bulunmamasından dolayı bankalar bu tarz kişilerin kredi notlarını genellikle yüksek olarak belirlemektedir.

KKB Skorunuz

Kredi Kayıt Bürosu olarak geçen KKB’de aslında Kredi notu değerlendirilme aşamasında son derece önemli olan bir detaydır. Bankalardan yapmış olduğunuz bütün işlemlerin bu büroda kayıt altında tutulması Kredi notunuzun belirlenmesinde en büyük paya sahiptir. Bankalardan daha önce çekmiş olduğunuz krediler, bankalara ait kullandığınız kredi kartları ve bu tarz işlemlere yapmış olduğunuz ödemeler Kredi notunuzun etkilenmesinde en büyük pay sahibi olmaktadır.

Öğrenim Durumu – Çalışma Süresi

Kredi notunu etkileyen bir diğer faktörlerde kişinin öğrenim durumu ve işte çalışma süresidir. Öğrenim durumu yüksek olan kişilerin bankaların gözünde Kredi notu daha yüksek olacaktır. Aynı zamanda girmiş olduğunuz bir işte ne kadar uzun süre çalışırsanız, bankalar sizlere Kredi notu konusunda o kadar da olumlu bakmaktadır.

Ne kadar çok kredi kartı o kadar olumlu Kredi notu Puanı

Bankaların en dikkat ettiği konuların bir diğeri de müşterilerin kullanmış oldukları kredi kartlarıdır. Eğer birden çok bankanın kredi kartlarını kullanıyorsanız ve bu kredi kartlarının ödemesini sorunsuz bir şekilde düzenli yapıyorsanız, bankaların gözünde kredi notunuzun oldukça yüksek olacağını sizlere belirtmek istiyoruz.

Evliyseniz de Kredi notu olumlu olur

Bekâr olanlara göre Evli olanların daha sorumluluk sahibi olması bankaların gözünde de Kredi notunu olumlu etkileyen unsurlar arasında gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu