Bankalar

Kredi Skorunuzu Etkileyen Etkenler Nelerdir?

Kredi Skorunuzu Etkileyen Etkenler Nelerdir?

 

Yaşamın akışında sürekli olarak olmazsa olmaz ihtiyaçlarımız bulunmaktadır. Gıda, kira, ulaşım, elektrik, su, doğalgaz faturaları, eğitim giderleri, internet, telefon gibi iletişim giderleri ve daha pek çok zorunlu harcamalarımız bulunmaktadır. Bu nedenle de çoğu zaman giderlerin tutarı gelirin tutarını aşmaktadır. İşte tam da bu durumda bankalardan destek almak için kredi çekmek bir çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nasıl Kredi Çekilir?

Bankalara kredi başvurusu yaptığınızda, muhatabınızın ilk eylemi sizin kredi notunuza bakmak olacaktır. Çünkü sizin geçmişe dayalı finans hareketliliğinizi, kredi notunuzun ne kadar güvenli olup olmadığını göstermektedir. Kredi notunuz yüksekse istediğiniz limitte para çekebilirsiniz. Ancak kredi notunuz düşükse sınırlı limitli kredi alabilirsiniz. Fakat kredi skorunuz çok düşükse kredi çekmeniz kesinlikle mümkün değildir. Bunun anlamı daha önce benzer durumlarda geri ödemelerinizde bazı aksaklıkların yaşandığı anlamına gelmektedir.

Kredi notu sadece kredi çekmek istediğinizde karşınıza çıkmamaktadır. Araç kiralamak istediğinizde, sigorta şirketleri ile çalışmanız gerektiğinde hatta ev ya da dükkân kiralamak istediğinizde mal sahibinin güven duyması için başvurduğu bir platformdur.

Kredi Skorunu Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Kredi notu bireylerin karne notu gibidir.

  • Bankadan Kredi Çekmek:

İhtiyacınız olduğunda bankalardan kredi çekmeniz olağan bir durumdur. Ancak kredi talebinizin gerçekleşmesi için bankanın güven duyacağı bir birey olup olmadığınız, geçmiş finansal haraketliliğin toplandığı kredi notunuza bakılmaktadır. Bu durumda şayet kredi notunuz yüksekse istediğiniz miktarda kredi çekebilirsiniz.

  • Kredi Kartı Almak:

Kredi kartı talebinde bulunmanız durumunda da banka yetkilisi yine geçmiş finansal hareketliliğe bakarak kredi kartı verip vermeme konusunda bilgilenir. Finansal geçmiş güven veriyorsa yüksek limitli, Fazla güven vermiyorsa az limitli kredi kartı verilir. Fakat kredi notu hiç güven vermiyorsa maalesef kredi kartı almaya hak kazanamamaktadır.

  • Bankalardaki Geçmiş Siciliniz:

Bazı durumlarda kredi notu düşüş yapsa da daha sonra finansal hareketliliğiniz örneğin maaş hesabına para hareketinin olması gibi geçmiş sicil notunu yükseltebilir.

  • Kredi ya da Kredi Kartı Taleplerinizi Maaş Hesabınızın Olduğu Bankadan Yapmak:

Bu önemli bir detaydır. Çünkü her ay finansal hareketliliğin olması sizin notunuzu artıracaktır.

  • Aynı Bankada ek hesap açmak:

Bu da son derece önemlidir. Güven artırır.

  • Altın hesabı ya da vadeli hesap açmak:

Güven sağlama açısından önemlidir.

  • İlk kez Kredi almanız:

Bu durumda önce az limitli kredi verilse de geri ödemeler zamanında yapılması durumunda kredi limiti artmaktadır.

  • Faturalarınızı otomatik ödeme sistemi aracılığı ile yapmak:

Bu hem zamandan kazandırır hem de banka hesabınızdaki bu otomatik ödeme hareketliliği sizin notunuzu artıracaktır.

Bu şartlara uyulması durumunda banka ile herhangi bir sorun yaşamanız mümkün değildir. Yani kredi notunuz hep yüksek olacak anlamına gelmektedir. Aksi durumda düşük kredi notunuz risk raporunda yer alarak 5 yıl boyunca kredi alamazsınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu