Bankalar

Kredi Skorunuzu Artırmanın Basit Yolları

Kredi Skorunuzu Artırmanın Basit Yolları

Bireylerin finansal hareketliliğindeki iniş ve çıkışların olduğu genel anlamdaki durumunun not ile değerlendirilmesi “kredi skoru” olarak adlandırılmaktadır. Finansal hareketlilikteki iniş ve çıkışlar olarak adlandırılan bu durum öğrencinin aldığı notlar gibi düşünebiliriz.

Kredi Notları Neye Göre Değerlendirilmektedir?

Kredi notları rakamlarla ifade edilen düşük ya da yüksek olduğunu belirten bir sistemdir.

 • 500 Çok düşük puan
 • 500- 800 Düşük puan
 • 800- 1100 Normal Puan
 • 1100- 1900 Yüksek Puan

Bu puanlama tüm bankaların kredi vermeden önce baktığı ve ne kadar kredi verip verilemeyeceği gibi konularda kararı etkileyen bir alandır diyebiliriz. Kısaca; Borcuna sadık kalan, aldığı kredinin taksitlerini aksatmadan ödeyen, banka hesaplarında sürekli sirkülasyon yaşanan kısaca finansal hareketliliğin olduğu, faturalarını otomatik ödemeye bağlayan kişilerin kredi notu hep çok yüksek olmaktadır. Bu da istediği zaman istediği kadar kredi çekebilir anlamına gelmektedir. Tam aksine borcuna sadık kalmayan geri ödemelerini aksatan hatta ödemeyen kişilerin ise kredi notları oldukça düşmektedir. Bu da güven vermeyen kişi olarak ihtiyaç hissettiği zaman kolaylıkla kredi alamayacağı anlamına gelmektedir.

Kredi Notumu Artırmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi notunun yüksek olması, aşağıdaki finansal hareketliliğin doğru yönetilmesi ile doğru orantılıdır.

 • Bankanızdaki hesabınız dışında ikinci bir hesap açtırmanız finansal hareketliliğinizi artıracağından kredi notunuzun yükselmesini olumlu yönde etkiler.
 • Kredi ya da kredi kartı borçlarının geri ödemeleri aksatılmadan yatırılması güveni artırır.
 • Elektrik, su, doğalgaz, internet gibi sabit ödemelerinizi ve apartman aidatları, okul taksitleri vb. faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek ödenmesini sağlamanız da kredi notunuzu yükselten nedenlerdendir.
 • Özellikle kredi kartı hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi gibi tarihleri titizlikle takip etmeli ve zamanında yatırmayı prensip edinmelidir. Bu kredi borçlarınızı aksatmadan geri ödeyeceğiniz anlamına gelmekte ve notunuzu yükseltmektedir.
 • Kredilerinizin geri ödemelerini aksatmadan ödemeye devam ettiğiniz sürece ikinci krediyi de çekebilirsiniz. Bu sizin kredi sirkülasyonunu artıracağından kredi notunuzu da yükseltecektir.
 • Kullanmadığınız ikinci ya da üçüncü kredi kartınız varsa, başkalarının eline geçmemesi için iptal ettirmeniz tavsiye edilse de kullanmakta olduğunuz kredi kartınızdaki bazı işlemleri diğer kartlarınıza yayarak hareketliliğinizi artırmanız da kredi notunuzu yükseltecektir.
 • Herkese kolaylıkla kefil olmayın. Hatta çok güvendiğiniz en yakınlarınız dışında hiç kimseye kefil olmamalısınız. Çünkü kefil olacağınız kişi geri ödemeleri aksatması ya da hiç ödememesi söz konusu olursa borcu sizin ödemeniz dışında kendi kredi notunuzu da düşürmüş olursunuz.
 • Aidatların yatırılması, taksitlendirilerek alınan eşyaların taksitleri, mutfak giderlerinden tatil giderlerine kadar her türlü finansal hareketliliğin banka aracılığı ile yapılması, çektiğiniz kredi ya da sürekli olarak kullandığınız kredi kartı üzerinden çözümlemeniz finansal hareketliliğinizi büyük ölçüde yükseltecektir. Kısaca kredi skorunu artırmak o kadar da zor değildir diyebiliriz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu