Bankalar

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

 

Bankalar herkese gelirine paralel olarak kredi vermektedir. Ancak ev hanımları, düzenli aylık ya da haftalık geliri olmayan kişiler ve öğrencilere kredi vermeleri oldukça zordur. Bu durumda olan kişiler ya kefil göstererek ya da üzerine kayıtlı taşınmaz mallarını ipotek ederek kredi kullanabilirler.

Öğrenciler İhtiyaç Kredisini Nasıl Alabilirler?

Öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun anne ya da babalarının kredi kartlarına dayalı “ek kart” çıkartarak kullandıklarını biliyoruz. Bu çerçeveden bakıldığında öğrenciler de az limitli olsa da ihtiyaç kredisi alabilirler.

Öğrencilerin sahip olduğu ek kartların limiti azami 1000 TL’dir. Ancak bu miktar ihtiyaçlarını karşılayamayacağından, öğrenciler bankalardan kredi talebinde bulunabilirler. Ek kartı olup kredi talebinde ulunan öğrencilere 3000 TL ile 5000 TL arasındaki tutarla kredi verilebilir. Çekilen kredinin geri ödemeleri aksamadığı sürece kredi notunu yükselteceğinden ihtiyaç halinde tekrar kredi talep ettiğinde daha yüksek miktarlarda kredi çekebilecekleri mümkün görülmektedir.

Öğrenciler Kredi Alabilmek İçin Ne yapmalıdır?

  • Evvelce annesinin ya da babasının kredi kartının ek kartını kullanıyor olması,
  • Mevcut ek kredi kartının geri ödemelerini aksatmadan yatırıyor olması,
  • Halen hangi bankanın ek kartını kullanıyorsa yine o bankadan kredi talep etmesi.

Öğrenci olması nedeni ile azami 5000 TL olarak kredi çıkacağı (ilk kez kredi çekiyorsa 5000 TL’den daha az miktar olabilir) için bu miktarı alarak ihtiyacını giderebilir.

Bankaların öğrencilere kredi vermeleri için belli sınırları bulunmaktadır ancak bazı durumlarda ve farklı zamanlarda sınırlı limitlerde de olsa öğrencilere kredi verilebilmektedir. Eğitim öğretim yılının başlayacağı dönemlerde ya da Gençlik ve Spor Bayramında vb. gibi bazı ekstre kredi verme gibi jestler bazı bankalar tarafından yapılmaktadır. Bunun dışında 5000 TL’yi aşmayacak şekilde, yaptırımı olan şart ve kurallarla kredi verildiği de bilinmelidir.

Kredi Çekmek İçin Ne Gibi Belgeler Gerekmektedir?

Kredi talebinde bulunacağınız banka sizin halen kullandığınız ek kart, kredi ya da kredi kartını kullanmakta olduğunu banka ise sadece nüfus cüzdanınızla birlikte bankaya girmeniz yeterli olacaktır. Ancak farklı bir bankadan kredi talebinde bulunacaksanız aşağıdaki belgeleri tamamlayarak beraberinizde bankaya gitmeniz gerekmektedir.

Aranan Şartlar;

  • 18 yaşınızı bitirmiş olmanız gerekmektedir.
  • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi istenecektir.
  • İkamet belgesi yani oturduğunuz yerin belgelenerek muhtar tarafından onaylanması gerekmektedir.
  • Öğrenci kimliği yani okuduğunuz eğitim kurumunun onaylayacağı öğrenci olduğunuza dair belge.

Bu belgeler tamamlanıp bankaya teslim edildiğinde krediniz en kısa sürede çıkacaktır.

Krediye ihtiyacı olan öğrenciler, İş Bankası, Ziraat Bankası, Deniz Bank, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Vakıf Bank, İng Bank, Ak bank ve Odeabank gibi diğer bütün bankalardan kredi talep edebilirler. Ancak sürekli aynı banka ile çalışmak, sık banka değiştirmemek tavsiye edilmektedir. Sürekli aynı banka ile çalışmak puanınızı artıracağından her zaman daha doğru olur.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu