Bankalar

Türkiye’de Bankaları Hangi Kurum Nasıl Denetler?

Türkiye’de Bankaları Hangi Kurum Nasıl Denetler?

 

Türkiye üzerinde yer alan birçok farklı bankalar vardır. Bu bankalar ticari faaliyetlerini yerine getirirken bankaların hangi kurum tarafından denetlendiği de merak konusudur. Bankalar, bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu (BDDK) tarafından düzenli olarak denetlenir. Aynı zamanda sizlerin hak ve menfaatlerini korumak, Türkiye’de yer alan tüm bankaların disiplinli bir şekilde çalışmasını sağlamak ve rekabetin uygun bir biçimde yapılmasını sağlamak için bankalar denetlenir.

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun düzenleme ve denetleme ile ilgili tüm görevleri kendi sorumluluğu altında ve bağımsız bir şekilde yerine getirir. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu karar organı ve merciidir. Bu kurum yedi üyeden oluşarak denetleme işlemlerini yerine getirerek bankaların bir düzen içerisinde çalışmasını sağlar.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun Görevleri Nelerdir?

Türkiye üzerinde yer alan 200 üzerinde ki tüm ticari bankalardan sorumlu olan bu kurumun belli başlı görevleri vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Finansal piyasalarda en önemli unsur güvendir. Güven ve istikrarın sağlanması BDDK sorumluluğundadır. Kredi sistemlerinin etkili bir şekilde çalışması menfaatlerin korunması için büyük ve önemli bir görevi vardır.
  • Bankacılık ile alakalı tüm düzenlemelerde yetkilidir. Aynı zamanda çıkarılan kanunların ve yeni yetkiler için yönetmelik ve tebliğler çıkarırlar.
  • Belirlenen tüm yetki ve sorumlulukları uluslararası bir düzen haline getirerek muhasebe standartlarına uygun bir şekil ile uygulatır.
  • Bankacılık sektörünün ihtiyacı olduğu çeşitli mevzuatlarda değişiklik yapabilir.
  • Bankaların, belirlenen bankacılık kanunlarında ki hükümlere uygun olup olmadığını denetler. Risk denetlemesi yapar.

Bankacılık Denetimine Tabi Kurum Kuruluşlar

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu bankalar ile ilişkili olsa da şirketlerin bir kısmı da bu kuruma tabidir. BDDK kapsamında yer alan kurumlar şu şekildedir;

Türkiye içerisinde yer alan tüm yerli bankalar,

Türkiye’de temsilcilikleri bulunan yabancı banka temsilcilikleri

Varlık yönetim şirketleri

Tüm faktöring şirketleri,

Finansal kiralama şirketleri,

Finansman şirketleri ve ödeme kuruluşları,

Elektronik para kuruluşları, takas ve mahsuplaşma kurumları gibi birçok kurumdan sorumludur. Hepsini ayrı ayrı denetler ve meydana gelen usulsüzlüklere müdahale ederek güven içerisinde bankacılık sektörü oluşturur.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu