Kredi Kartı

Visa Kart Ve MasterCart Arasında Bulunan Farklılıklar

Visa Kart Ve MasterCart Arasında Bulunan Farklılıklar

 

Günümüzde hayatımızın odak noktası haline gelmiş kredi kartlarının sağ alt köşesinde bulunan Visa veya Mastercard logosu herkesin dikkatini çekmiştir. Çevrimiçi alışveriş yaparken kart bilgilerini girmek için kullandığımız Visa ve MasterCard şirketleri hakkında genellikle yeterli bilgiye sahip değiliz. Kartta gördüğünüz iki logo, iki küresel finans devine ait. Hedef; Nakit akışını banka veya kredi kartı gibi bir sisteme taşımak.

Böyle bir sisteme aktarıldığında, banka bunu kullanmak için belirli bir ücret talep edebilir. Yani bu kartları kullandığınızda, bankadan borç aldığınızda, bankanın bu şirketlere kullandığınız her kart için belirli bir meblağ ödemesi gerekiyor. Dünyadaki hemen hemen her banka, faaliyet göstermek için Visa veya MasterCard altyapısını tercih ediyor. Kredi kartınızı bu şekilde kullanabilirsiniz. Bu kart dünyanın farklı bölgelerindeki tüm POS cihazlarına sorunsuz bir şekilde uygulanabilmektedir.

Sektörün En İyilerine Rakip Mi Geliyor?

Mevcut bankacılık ve kredi kartı altyapı sistemleri pazarının yaklaşık %70’ini oluşturan Visa veya MasterCard’ın başarısız olduğu çok az ATM veya işyeri var. Rekabet olsa bile birinin geçip geçmeyeceğini bilmek imkânsızdır. ATM’de ödeme yaparken Visa ve MasterCard arasında herhangi bir fark olmadığını görebilmek mümkündür.

Hangisinin daha iyi olduğunu tartışın ve MasterCard’ın tıklamada olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni, MasterCard’ın Visa’dan daha fazla sponsorluk anlaşmasına sahip olmasıdır. Türkiye’de de iki dünya devi ile rekabet edebilecek bir ödeme sistemi geliştirildi. “Troy” adı verilen bu sistem, tüm dünyada, ancak sadece Türkiye’de kullanılmasıyla ünlü görünüyor.

Dalları farklıdır, ancak çok az fark vardır. Anlaşma sayesinde dünyanın herhangi bir ülkesinde kullanımı kolaydır. 16 haneli kart numarası MasterCard için 5 ve Visa kartları için 4 ile başlar. Diğer bir fark ise kullanım kolaylığıdır. MasterCard’a para eklemeden alışveriş yapmak daha kolaydır, ancak Visa kartları ön ödemeli kartları kabul eder.

Daha önce de belirtildiği gibi, bir bankayla ticaret yapıyorsunuz ve bankanız hangi ödeme sistemini kullanıyorsa, o şirketle ilişkili. Her iki finans kurumunun da farklı ama çok faydalı kampanyaları var, bu yüzden ikisinin de ilginç olduğunu söylemek zor.

Visa ve MasterCard nedir?

VİSA; 36 ülkede ödeme kabul eden Visa’nın merkezi İngiltere’dedir. Avrupa bankalarında 4000’den fazla üyeye ulaşmış olan bu dev finans firması, ön ödemeli yani kredi kart kullanım sisteminin alt yapısını oluşturur. Banka ile müşterileri arasında köprü görevi görür ve ödeme transferlerinin sağlanmasında en önemli ve en büyük sistemlerden biridir. Visa kartınızı kredi kartı olarak kullanmanın yanı sıra banka veya ön ödemeli kart olarak da kullanabilirsiniz. Bu sayede hesabınızda para varsa banka kartınızı kredi kartı olarak kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca vize işlemleri; Visa Platinum, şık restoranlarda özel indirimler, beklenmedik sürprizler ve seyahat fırsatları sunuyor.

MASTERCARD; Amerika Birleşik Devletleri merkezli MasterCard, müşterilerine kredi kartı ödeme seçenekleri sunuyor. Çip tabanlı bir ödeme sistemi kurarak bankalara ve tüketicilere kolaylık sağlamıştır. MasterCard, bankalar ve tüketici borç, kredi ve ödeme sistemleri için altyapı oluşturan en büyük kuruluşlardan biridir. MasterCard’ın açılması; Platin MasterCard ve World Elite MasterCard ürünleri seyahate özel indirimler ve avantajlar sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu