Kredi Kartı

Kredi Kartı Aidatı Geri Alınabilir Mi?

Kredi Kartı Aidatı Geri Alınabilir Mi?

 

Kredi kartını bugün kullanmayan sayısı yok denilebilecek kadar azdır. Kullanmayanlar da farklı sebeplerden dolayı kullanmamaktadır. Kredi kartı kullanan kişiler bilirler ki, kullandıkları kredi kartları için aidat ödemeleri gerekmektedir. Önceden BDDK’nın almış olduğu kararla, kredi kartı kullanıcılarının vermiş olduğu aidatlar iade edilmesi kararlaştırılmıştır.

Fakat çıkan son yönetmelikten sonra aidatlar iade edilmiyor. Yani kredi kartı için aidat veren kişiler bu aidatın iadesini alamıyorlar. Bu konu tamamen yasaldır ve aksi iddia edilememektedir. Kredi kartlarının aidatları belirli dönemlerde yapılmalıdır. Böylece kredi kartları kullanılmaya devam edilebilir.

Kredi Kartı Aidatı İadesi Alma Yöntemleri Nelerdir?

Kredi kartı kullanan kişiler aidatlarını alabilmek için farklı yöntemlere başvurabilir. Bankaya dilekçe yazılarak kredi kartı aidatı iadesi yaptırabilmek mümkündür. Banka şubesine yazılacak dilekçede, bilgiler eksiksiz bir şekilde yer almalıdır. Bankanın müşteri hizmetlerini arayıp bu durumu anlatarak da bir çözüme ulaşabilirsiniz.

Kredi kartını veren bankanın müşteri hizmetlerinin aranması gerekir. Bu görüşme esnasında bankanın özel tekliflerinden de bahsedilmektedir. Bir diğer yöntem ise tüketici hakem heyetine başvurmaktır. İkamet edilen il ve ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine başvurulması gerekmektedir. Bir diğer yöntem ise e-devlet üzerinden yapılan başvurulardır.

E-devlet üzerinden kredi kartı aidatı iadesi başvurusu yapmak, diğer yöntemlere göre daha pratiktir. Bir yere gitmeye gerek duymadan e-devlet üzerinden giriş yapılarak halledilebilir. Bu yöntem diğerlerinden daha fazla tercih edilir.

E-Devlet Üzerinden Kart Aidatı İadesi Yapılabilir Mi?

Farklı yöntemler olduğu gibi, e-devlet üzerinden kredi kartı aidatının iade başvurusu yapılabilir. Bu işlemi e-devlet üzerinden yapabilmek için, e-devlet üyeliğinin olması gerekmektedir. E-devlet üyeliği olman kişiler ücret karşılığında PTT’den alabilmektedir. Ayrıca internet bankacılığı üzerinden de giriş sağlanabilmektedir.

Giriş yapıldıktan sonra Müşteri Hakem Heyeti sayfasına gidilmelidir. Buradan devam et butonuna tıklayarak sonraki aşamaya geçilmelidir. Uyarılar kısmı okunduktan sonra yeni başvuru kısmına gidilmelidir. Tamam dedikten sonra uyarılar kısmına yönlendirilirsiniz. Buradan uyarılar kısmı okunup onaylandıktan sonra, devam et seçeneğiyle iadenin hangi bankadan alınması gerektiği belirtilmelidir. Gerekli bilgiler de doldurulduktan sonra bankayla iletişime geçilmelidir. Belgeler belirtilerek iade işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu