Kredi Kartı

Kredi Kartında Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartında Asgari Tutar Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartlarında yer alan asgari ödeme genel olarak kart kullanan herkesin karşılaştığı durumlar arasında yer alır. Aylık olarak ödenecek olan tutarın belli bir oranına göre belirlenen asgari ödeme geride kalan tutarın bir sonraki aya faizli bir şekilde devredilmesine neden olur. Asgari ödeme tutarı o ay için bulunan toplam borcunuzun belli bir yüzdelik halidir.

Asgari ödemenin en az 3 defa ödenmemesi halinde kredi kartı kapatılır. Üstelik borcunuzun tamamı ödenene kadar da açılma gibi bir durum olmaz. Bu nedenle dikkatli davranılmalıdır. Aksi halde kartın kapanmasına neden olur. Bu durum sizi daha da büyük sıkıntılara sokabilir.

Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar Olur?

Yapılmış olan sözleşmede belirtilmiş olan tutar asgari ödeme olur. Ancak bu asgari ödemenin dönem içerisindeki borcun yüzde yirmisi gibi bir oradan daha düşük olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Kartın borcu ile ilgili gelmiş olan asgari ödeme miktarının son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda, kart hamili ödenmemiş olan tutar ile ilgili sözleşmede geçmekte olan gecikme faizi dışında herhangi bir yükümlülük altına girmez. Buna göre kart limiti 15.000 olan kişinin kredi kartı ile ilgili bir sene %27 faiz uygulanır. 15.000-20.000 kredi kartı limiti olan kişiye de 1 sene boyunca %32 faiz uygulaması yapılır.

Asgari Borcun Ödenmemesi Durumunda Ne Yapılır?

Kart borcunun bir yıl içerisinde asgari ödemesinin toplamda 3 defa ödenmemesi halinde kartın nakit kullanımına el konulur. Ancak üst üste 3 kez ödenmemesi durumunda hem nakit kullanımına el konur hem mal hem de hizmet alımına kart kapatılır. Üstelik bu dönem içerisinde herhangi bir limit artışı yapılamaz.

Aynı zamanda borcun tamamı ödenmeden de herhangi bir arttırılma işlemi uygulanmaz. Bunun yanı sıra kartın borcunun tamamı ödenene kadar kart nakit kullanım işlemlerine ya da kullanıma kapalı olarak devam eder. Bu durum kart borcunun tamamı ödenene kadar devam eder. Bu nedenle de bu konularda oldukça dikkatli davranılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu