Bankalar

Kredi Notunda Riskli Rakamlar

Kredi Notunda Riskli Rakamlar

Bankalar kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notlarına bakarak kredi verir. Bu da kredi talep eden kişinin daha önceki zamanlarda ne ölçüde geri ödeme yaptıkları, geri ödemelerde sıkıntı yaşanıp yaşanmadığı gibi durumlara bakılarak not ile değerlendirilir.

 

Kredi Notu Riskli Rakamlar

 

Ülkemizde Kedi Notları 900- 1900 rakamları arasında değerlendirilmektedir. 900’ün altında kredi notu olanların kredi çekebilmeleri oldukça zor bir durumdur. Kredi çekmeden önce kredi notunun bilinmesi gerekmektedir.

 

  • 0-500 Puan aralığı:

 

Bankaların hem kredi hem de kredi kartı vermeyeceği puanlardır. Yani kredi talep eden bu puanlara sahip kişiler, daha önce çektiği kredilerin geri ödemelerinde ciddi sıkıntıların yaşandığı anlamına gelmektedir. Kredi kartı talebinde de aynı güvensizlik söz konusu olmaktadır. Bu puanlar tüm bankalar için aynı anlama gelmektedir.

 

  • 500-800 puan aralığı:

 

Bu puan aralığı da riskli guruba girmektedir. Ancak bu puanlardaki bir kişi kredi ya da kredi kartı talep ettiğinde sınırlı, limiti olan kredi kartı ya da az miktarda kredi verilebilmektedir. Geri ödemelerde daha önceki zamanlarda geri ödemeler aksatıldığı için kredi miktarı oldukça düşük bir miktardır.

 

  • 800-1100 puan aralığı:

 

Bu gruba giren kişiler düşük risk grubu olan kişiler kategorisine girmektedir. Talep ettikleri miktar fazla olmamak koşulu ile kredi ya da kredi kartı alabilirler.

 

  • 1100 ve üzeri:

 

Hiç riski olmayan, istedikleri miktarda kredi çekebilecek olan kişilerdir. Bu puanda olan kişiler yüksek limitli kredi çekebilecekleri gibi yine yüksek limitli kredi kartı da alabilmektedir.

 

Kredi Notu Düşük Olsa da Kredi Alınabilir Mi?

 

Bazı durumlarda kredi notu düşük olsa da güvenilir kefil gösterilmesi ya da bazı taşınmaz mallarının (ev, arsa, dükkân vb.) güvence olarak gösterilmesi gibi durumlarda yine sınırlı ölçüde kredi verilebilmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde bankalar zor şartlarda olan kişiler için bazı teminatlara karşı destek verebilmekte, geri ödemelerde ekstra vade toleransı yapmaktadır. Ancak bu durum her banka için geçerli değildir.

 

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

 

Kredi notu finansal kuruluşlardan ya da bankalardan öğrenilebilir. Hangi bankadan kredi talep ederseniz edin, tüm bankalar kredi notlarını müşterek kullanılan havuzdan görebilmektedir.

Gerek kredi gerekse kredi kartlarınızdaki geri ödemelerinde gecikmelerin olması, hala mevcut borçlarının bulunması gibi durumlar yeni bir kredi talebi ya da kredi kartı talebi için uygun değildir. Borcu borç ile kapatmak geçici uzatmalarla mağduriyeti ortadan kaldırmayacağı bilinmelidir.

 

Kısaca kredi notunuzu ister bankalardan ister kredi kayıt bürosundan öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Kredi notunuzu yükseltmek için geçmiş dönemin hataları tekrarlanmamalıdır. Bazı bankalar kredi ya da kredi kartı vermek için daha ılımlı yaklaşsalar da bir diğer bankadan çekilen kredinin bir başka banka hesabına yatırması ve borcunu ödemesi sık rastlanan bir konu olmaya başlamıştır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu